man-845847_1280

Kim jesteś? Wydawałoby się, że pytanie jest banalne. Każdy z nas posiada przecież świadomość siebie. Jeśli jednak głębiej zastanowimy się nad jego sensem, pojawiają się watpliwości. O co tak naprawdę jesteśmy pytani, o naszą iluzję zwaną osobowością, ego, osobistość kosmiczną czy może jeszcze coś innego? Jak odkryć kim się jest naprawdę? 

Podstawowe pytania

Próbując rozwikłać kluczowe pytanie musimy wyjaśnić pare aspektów naszej rzeczywistości. Co rozumiemy poprzez „ja”, a także czym jest dla nas prawdziwość. Wielcy myśliciele i psychologowie od wieków próbują wytłumaczyć podane powyżej zagadnienia. 

Kim jest „Ja”

 • Metafizycy uważają człowieka za kreatora swojej własnej rzeczywistości, dzięki twórczej sile myśli. Jest on multi wymiarowy, a więc jego „Ja” rozkłada się na wiele płaszczyzn egzystencji.
 • Hiperfizyka także opiera się na koncepcie wielowymiarowości. Według niej człowiek posiada osobowość, umysł, a także duszę. Dusza może należeć do zbioru innych dusz (egregor), lub posiadać swoja własną linię ewolucyjną (Corsup). W tej teorii nasze „Ja” jest zespoleniem osobowości, umysłu i egregora bądź Corsupa. Na osobowość wpływają pozostałe „wymiary” (czyli umysł i dusza). 
 • W standardowej psychologii funkcjonuje 6 nurtów psychologicznych. W psychoanalizie istnieje pojęcie Ego, zespolone z osobowością. Nie rozróżnia ona jednak umysłu, ani duszy, skupiając się jedynie na osobowości. Przyczyny wpływu umysłu lub duszy na osobowość są spychane w obszar nazywany podświadomością. Inne nurty pokazują, że człowiek to np. jedynie reakcja na bodźce (behawioryzm), lub zbiór złożonych reakcji chemicznych (psychologia ewolucyjna).  
 • Fizyka kwantowa z kolei odpowie na nasze główne pytanie bardzo przyziemnie, wymieniając cząstki jakie tworzą nasze ciała biologiczne, a także procesy w nim zachodzące. Nie zajmuje się człowiekiem jako całością. 

Czym jest prawda

Istnieje wiele definicji prawdy, według mnie najjaśniejszą jest poniższa. Prawda jest czymś, czego wiarygodności nie podważamy. Musimy jednak pamiętać, że z biegiem czasu to co kiedyś było dla nas prawdą dziś może być kłamstwem. Posiedliśmy więcej informacji w interesującym nas temacie, a przez to na nowo zweryfikowaliśmy zgodność naszego zagadnienia z rzeczywistością. 

Ciągła zmienność

W trakcie naszego życia wiele razy się zmieniamy. Z tego też powodu nie jest możliwe jednoznaczne określenie kim jesteśmy, które będzie prawdziwe przez cały okres życia. Oczywiście niektóre składowe takie jak to, że jesteśmy ludźmi, rodzicami czy dziećmi rodziców nie zmienią się z biegiem czasu. Jednak jeśli chcemy zgłębić kim my sami jesteśmy, personalnie i na głębokim poziomie  to będzie to się wiele razy zmieniać. Dzieje się tak głównie dlatego, że dorastamy i się rozwijamy. To co cieszyło nas lata temu, teraz może wydawać się niesamowicie nudne. To czego nienawidziliśmy kiedyś, obecnie możemy przyjmować z radością. 

Skąd wiem kim jestem?

Tak jak napisałam powyżej, całe życie dowiadujemy się kim jesteśmy. Przedstawiam jednak kilka sposób na to, by łatwiej poznać siebie.

 • Obserwacja swojego ciała i jego ograniczeń

Nasze ciało i umysł są ze sobą powiązane. Obserwując je i zwracając uwagę na jego mocne i słabe strony dowiemy się „kim jesteśmy” od strony fizycznej. Na co nas stać, a co jest poza naszym zasięgiem.  

„Mając świadomość swoich dolegliwości z plecami, a także osłabionej odporności wiem, że nie mogę za długo stać bez oparcia i chodzić bez odpoczynku. Dzięki temu mogę powiedzieć, że nigdy nie zwiążę swojej kariery zawodowej z pracami fizycznymi”

 • Doświadczanie i obserwacja swojej reakcji

Nigdy nie dowiemy się czy dana aktywność jest tym co chcielibyśmy robić w życiu jeśli jej nie spróbujemy (pomijając oczywiste przeciwskazania zdrowotne). Dzięki obserwowaniu swojej reakcji dowiemy się czy warto to kontynuować czy lepiej zaprzestać.

„Strzelałam kiedyś na strzelnicy z karabinu. Obserwując siebie zauważyłam, że sprawiało mi przyjemność strzelanie do tarczy. Nie przeszkadzał mi huk wystrzału, ani odrzut broni. Dzięki temu wiem, że tego typu „sporty” są dla mnie”

 • Rozwój duchowy – zwiększanie poziomu świadomości

Dzięki pracy nad sobą, zyskujemy większą kontrolę nad naszą rzeczywistością, a także nad swoim ciałem i umysłem. Rozumienie zjawisk i procesów zachodzących w naszym życiu, może pomóc zidentyfikować przyczynę naszych życiowych przejść. 

„Dzięki pracy nad sobą poznałam źródło swoich wad, a także zaczęłam nad nimi pracować. Ponadto dowiedziałam się (i zaczęłam nad tym pracować) dlaczego nie potrafiłam przekształcać teorii w praktykę”

 • Ustalenie swojego systemu wartości 

Zastanowienie się nad tym co nami kieruje, co jest najważniejsze w naszym życiu, da nam potężny wgląd w samego siebie. Ponadto stworzenie naszych personalnych zasad, pomoże nam zrozumieć do czego w życiu dążymy, jak powinnismy się zachować. 

„Wiedząc, że najważniejszymi wartościami dla mnie jest rodzina, ciekawość i chęć nauki, mogę łatwiej podjąć decyzję o pójściu na studia lub znalezieniu pracy naukowej, która nie kolidowałaby z czasem, których chciałabym spędzić z rodziną”

 • Odwiedzanie niezwykłych miejsc

Miejsca przepełnione energią, nie koniecznie sakralną pomogą nam zobaczyć aspekt siebie jaki do tej pory był głęboko ukryty. Możemy znaleźć tam także odpowiedzi na nasze skryte pytania. 

„Po wycieczce do bośniackich piramid w Visoko, zyskałam motywację do dalszego działania, a także doznałam wglądu w swoje przyszłe życie rodzinne, dzięki czemu poprawiłam relację ze swoja rodziną i partnerem. ”

 • Medytacja

Medytując odcinamy się bodźców świata rzeczywistego. Możemy spokojnie przemyśleć niektóre sprawy, skontaktować się ze swoją duszą, lub poszukać w sferze umysłu rozwiązania naszych problemów. Poza tym medytacja wycisza i pozwala lepiej się koncentrować podczas dnia codziennego. 

„Poprzez medytację, skontaktowałam się ze swoja duszą, która pokazała mi, że inni podświadomie odbierają mnie jako fantazyjną postać z wielkimi ciekawskimi oczami. Dzięki temu mogłam dostosować swój wizerunek do tego jak chciałabym by inni mnie odbierali”

 • Proszenie o pomoc – zgłoszenie się do specjalisty

Jeśli dalej czujesz się zagubiony, a żadna rada nie jest dla Ciebie wartościowa, zgłoś się do specjalisty. Pamiętaj by ta osoba budziła Twoje zaufanie, pomagała Ci i według Ciebie mówiła prawdę. Udaj się do specjalisty takiej filozofii jaką wybierzesz. Nie jest sprecyzowane, że tylko psychologia, lub tylko metafizyka przyniesie efekty. Jeśli nie wiesz komu zaufać, spróbuj zgłosić się do kilku specjalistów z różnych dziedzin. 

Wykorzystaj nabytą wiedzę

Gratuluje jeśli udało Ci się znaleźć przynajmniej część odpowiedzi na to kim jesteś. Teraz warto wykorzystać zdobytą wiedzę do tego by żyć pełniej i w większej jedności ze sobą i wszystkim dookoła. Jeśli udało Ci się dotrzeć do Twoich wcześniejszych wcieleń, masz teraz pakiet informacji, które mogą wytłumaczyć niektóre z Twoich zainteresowań, lub zdolności. Moim zdaniem tak odległa przeszłość także ma na nas wpływ. Nie jest konieczne by znać swoje przeszłe wcielenia, po prostu może się w nich kryć wzór zachowań z którego skutkami borykamy się podczas naszego obecnego życia. Pamiętajmy jednak, że nie jest ważne kim byliśmy w poprzednich wcieleniach. Liczy się to kim jesteśmy teraz i jak wykorzystujemy dane nam lata.    

Cierpliwości

Przez długi czas szukałam swojej tożsamości. Kim tak właściwie jestem, co potrafię, co chciałabym robić. Dzięki pracy nad sobą znalazłam odpowiedzi na większość nurtujących mnie pytań. Nie jest to jednak koniec. Moje preferencje stale się zmieniają, odkrywam coś nowego, wyrzucam coś starego. Poznawanie siebie jest to stały proces, śmiało mogę rzec, że nigdy się nie kończy. 

Jesteśmy dla nas samych największą zagadką, a stopniowe rozwiązywanie jej to największa „zabawa” naszego życia. 

Grafika: pixabay.com
Źródła:
https://akademiaducha.pl/teorie-rzeczywistosci/
– J. Rajska, J. Czapiewski, M. Rajska, „Między chaosem, a świadomością – Hiperfizyka”, wyd I, Gdynia 2011
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/prawda;3961806.html https://www.strefazmiany.pl/oferta/kim-jestem https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychologia#Dziedziny