movie-2545676_1280

Każdy z nas lubi oglądać filmy i seriale. Czy to śmieszne komedie, wzruszające melodramaty czy realistyczne filmy dokumentalne albo trzymające w napięciu thrillery. Filmy traktujemy zazwyczaj jako rozrywkę. A co jeśli mogą być także narzędziem ćwiczeń naszego umysłu? Czy poprzez pozornie bierne oglądanie filmu, możemy popchnąć rozwój naszej świadomości?

Co jest filmem…a co rzeczywistością?

Dla naszego umysłu, wszystko na co patrzymy jest rzeczywiste. Nie potrafimy odróżnić fikcji od prawdy. Właśnie z tego powodu tak bardzo wczuwamy się w wymyślonych bohaterów, boimy na horrorach, czy roztkliwiamy nad romansami. Przypomnij sobie, może zdażyło Ci się kiedyś myśleć nad fabułą wielce wciągającego serialu. Próbowałeś rozwikłać jego zagadki, odkryć kto zdradził, lub też nienawidziłeś postaci dręczącej głównych bohaterów. Twój umysł przyjął problemy typowej Pani Grażynki z seriali za własne…po czym zaczął je rozwiązywać. 

Jak tym kierować?

Wspomniana powyżej cecha, jest bardzo przydatna, jeśli tylko jesteśmy jej świadomi. Pamiętaj, że jeśli stale oglądasz seriale, w których panują jedynie dramaty i marudzenie to sam się taki staniesz. Analogicznie, ciągłe oglądanie filmów napełnionych przemocą sprawią, że się nią napełnisz. Twój umysł zacznie dorabiać w „realnej” rzeczywistości sytuacje, które będą podobne wibracją do tych, którymi go karmisz.

ĆWICZENIE:
Sprawdź swój stan umysłu po obejrzeniu kilku gatunków filmów. Jak się po nich czułeś? Jakie miałeś myśli, jaki stan dominował w Twoim umyśle? Jeśli zwrócisz na to uwagę, napewno odczujesz różnicę. 

Przenikające się światy

To niezwykłe jak niektóre filmy ukazują pewne aspekty rzeczywistości w tak dobitny sposób, że aż sami zaczynamy kwestionować nasz realny świat. Poniżej przedstawiam listę niezwykłych filmów, które zmienią Twój sposób myślenia… albo chociaż go nadszarpną 🙂 Obejrzyj je i zastanów się nad przekazem, który ze sobą niosą. 

 1. Blade Runner – Czym jest autentyczność? Skąd wiesz, że Twoja tożsamość jest Twoja?
 2. Solaris – Wpływ tęsknoty i nie przepracowanych lęków na nasz umysł 
 3. Dark City – Czy zauważasz zmiany w swoim życiu? Czy to ty nimi kierujesz?
 4. the Arrival (2017) – Pojęcie czasu, który nie istnieje
 5. Truman Show – Skąd wiesz, że Twoje życie jest realne?
 6. Tysiąc Słów – Co byś mówił, gdyby zostało Ci jedynie 1000 słów do wypowiedzenia?
 7. Incepcja – Skąd wiesz czy Twoje życie to nie sen?
 8. Interstellar – Czy wszystko dzieje się jednocześnie? Pokazanie paradoksu czasowego
 9. Matrix – Skąd wiesz czy nie żyjesz w symulacji komputerowej?
 10. Nasz dom – Czy po śmierci dalej będziesz żył jak za życia?
 11. Było sobie kłamstwo – Jaką rolę może spełniać kłamstwo? Jak wyglądałby świat absolutnej szczerości?

Bonus! Poniżej przedstawiam także 3 tytuły serialowe w świat, których warto zajrzeć jeśli lubicie duże i długie rozkminy podczas oglądania 🙂

 1. WestWorld – Co czyni Cię człowiekiem? Czym jest świadomość?
 2. Travelers – Skąd wiesz czy ludzie z Twojego otoczenia są prawdziwi? Czy rozpoznałbyś, gdyby zmienili się w kogoś kto tylko odgrywa swoją rolę?
 3. Czarne lustro – Czy postęp technologiczny zabiją naszą ludzkość? (Ten serial musicie zgłębić sami, nie byłam w stanie go obejrzeć. Słyszałam, że mistrzowsko pokazuje odmęty naszej rzeczywistości). 

Wszystko może być wartościowe

Filmy z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako ćwiczenia na zaobserwowanie pewnego schematu zachowań, treści lub wartości. Jest to medium z naprawdę wielkim potencjałem, do którego warto byśmy przykładali większą wagę i świadomie z niego korzystali.

Udanej rozkminy nad filmami 🙂 !!

*Jeśli uważacie, że jakiś film lub serial powinien znaleźć się na liście, wpiszcie go w komentarzu 🙂

Grafika: pixabay.com
Źródła: youtube.com 

Advertisements