Zrzut ekranu 2018-09-09 o 20.39.35

Jak daleko sięgają granice naszej percepcji? Jak duża jest pojemność myślowa naszych umysłów A co z naszymi fizycznymi „komputerami” czyli mózgami? Może nie powinniśmy gonić za poznaniem, ponieważ i tak ogranicza nas nasza struktura cielesna?

Fizyczna granica

Nasza istota ma kilkanaście sposobów pobierania informacji z otoczenia. Są to zarówno receptory fizyczne jak i te bardziej mentalne. Nasze ciało zlokalizowane jest w świecie materialnym. Niezaprzeczalnie jest jednak połączone z naszym „ciałem energetycznym” (naszym umysłem, który operuje właśnie w sferze umysłu i naszą „duszą” przekazującą nam informację z jeszcze innej rzeczywistości). Wszystkie elementy będąc połączone zmuszone są do ciągłego obrotu informacji wewnątrz siebie. Stale dostajemy informacje od naszej duszy. Ta informacja transferowana jest do umysłu aż wreszcie czujemy to w ciele. Multi wymiarowość naszej istoty oraz fakt, że informacja przechodzi przez różne centra informacyjne może prowadzić do blokad i zniekształceń treści. Nasz mózg może nie zrozumieć danej informacji i nie „wyświetlić” jej naszym oczom, lub naszej wyobraźni poprawnie. Możemy tego po prostu tego nie zrozumieć, bo nie starczy nam „mocy obliczeniowej”.

Może to i dobrze?

Buddyści wierzą, że nie należy gonić za zrozumieniem i poświęcać czasu na zrozumienie zagadnień na tyle abstrakcyjnych, że zrozumieć się ich nie da. Najlepszym tego przykładem są „Zen Koan’s” (niewiem jak to się tłumaczy na polski). Są to krótkie historie z morałem, często tak abstrakcyjne i zawiłe, że można by się w nich doszukiwać sensu pół swojego wcielenia. W jakiś jednak sposób mnie urzekły, opowiadają powszechne prawdy, jednocześnie nie mówiąc nic. Wikipedia tłumaczy je jako abstrakcyjne pytanie lub opowieść, dosłownie znaczy to publiczny przypadek. 

Niszczenie paradygmatów

Koan mają za zadanie łamanie naszych paradygmatów, przekonań i utartych schematów myślenia. Nie da się ich rozpracować za pomocą przyziemnego, logicznego myślenia. Warto co jakiś czas sobie je posłuchać. Wprawimy nasz umysł w inny „tryb”, wychodząc z codziennych schematów.

„Jeśli myślisz, nie potrafisz odpowiedzieć na koan.”

W źródłach znajdziecie odnośniki do zbiorów Koan, ja poniżej przytaczam te, które mnie szczególnie urzekły 🙂 

Filiżanka

„Nan-in, japoński mistrz żyjący w epoce Meiji , gościł profesora z pobliskiego uniwersytetu, który przyszedł dowiedzieć się czegoś o zen.
Nan-in zaproponował mu herbatę. Napełniał swojemu gościowi filiżankę, lecz kiedy ta była już pełna, Nan-in nie przestawał nalewać.
Profesor patrzył jak napój rozlewa się po powierzchni stołu, aż w końcu nie wytrzymał.
– Filiżanka jest przepełniona – powiedział do mistrza. – Więcej herbaty się nie zmieści!
– Podobnie jak ta filiżanka – odparł Nan-in – jesteś przepełniony własnymi opiniami i rozważaniami. Jak mogę pokazać ci zen, jeśli najpierw nie opróżnisz filiżanki?”

Dźwięk jednej dłoni

„- Kiedy klaszczesz, słyszysz dźwięk wydający przez dwie uderzające o siebie dłonie – powiedział Mokurai. – A teraz, pokaż mi dźwięk, jaki wydaje jedna dłoń. (…) W końcu [po wielu próbach] Toyo wszedł w prawdziwy stan medytacyjny i wykroczył poza wszystkie dźwięki.
– Nie mogłem znaleźć już więcej – wyjaśniał później – więc sięgnąłem po bezdźwięczny dźwięk. Toyo urzeczywistnił dźwięk jednej dłoni.”

Mnisi i kobieta (ten spisuję z pamięci)

Dwóch mnichów szło drogą, po pewnym czasie doszli do rzeki. Spotkali tam zatroskaną kobietę, nie mogła sama przejść przez wodę. Jeden z mnichów (pomimo zakazu dotykania kobiet) przeniósł kobietę na plecach na drugi brzeg, po czym odstawił ja i spokojnie udał się w dalszą podróż. Drugi mnich aż kipiał ze złości jakim cudem tamten pogwałcił ich reguły. Po pewnym czasie nie wytrzymał i zapytał się:
– Dlaczego przeniosłeś tą kobietę na drugi brzeg?
Drugi odpowiedział – Ja zostawiłem tą kobietę na brzegu, czemu ty dalej ją ze sobą niesiesz?

„Zrozumieliście”? 😀
 Napiszcie w komentarzu, lub podzielcie się swoimi ulubionymi Koan’ami.

*Jeśli źle odmieniam Koan, przepraszam. Słuchałam o nich jedynie po angielsku 🙂

Grafika: pixabay.com
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Koan
https://www.youtube.com/watch?v=mp_GSjD57bE
https://www.youtube.com/watch?v=g12vq_J762A&t=882s
https://www.youtube.com/watch?v=bfgRBCKHfnI
http://przewodnikduchowy.pl/101-opowiesci-zen/spis-tresci.php 

Advertisements