soroush-karimi-267323-unsplash

Jak bardzo subiektywny jest nasz odbiór środowiska? Czy wszyscy widzimy świat tak samo? Dokąd sięga subiektywizm naszej percepcji? A co jeśli każdy widzi co innego, ale dzięki językowi umówiliśmy się jak to nazwać?

Jak zamknę oczy…

Zawsze fascynowało mnie czy inni widzą rzeczywistość tak samo. Czy to co ja uważam za rzeczywiste, rzeczywiście tam jest, czy to tylko wymysł mojego umysłu… 

Niestety rzadko mogłam zapytać znajomych co widzą, gdy zamkną oczy, dłużej patrzą na ścianę, lub czy to normalne pod pewnym kątem widzieć białą, świetlistą obwódkę wokół przedmiotów. Niestety jest to sfera, którą możemy badać jedynie, gdy mamy partnera chcącego odpowiadać na nasze pytania.

…Widzę piękny świat…

Odkryłam, że po zamknięciu oczu widzimy kolor dominującej w danym momencie czakry. Kolory mogą się dynamicznie zmieniać, w zależności od stanu naszego umysłu. Każda z czakr koresponduje wszakże z innym „otoczeniem”. W lesie prędzej zobaczymy kolor zielony, a podczas medytacji fioletowy. Kolor ten może oznaczać czakrę z, którą musimy popracować, lub właśnie taką, która jest u nas najaktywniejsza. Po przepracowaniu danego tematu kolor może się zmienić na stałe, lub po prostu zostać dodany „do palety barw”. Ten „mechanizm” jest widoczny już u dzieci.

…Potem otwieram oczy…

Nasza percepcja jest zależna od wielu czynników takich jak, poziom świadomości, wyznawane wartości, stan emocjonalny itp. Jest to prawda oczywista, ale czy próbujemy ją zastosować w życiu? W większości przypadków oczekujemy od innych tego by zachowali się przewidywalnie dla nas. Według naszego sposobu myślenia, tak jakby „patrzyli naszymi oczyma”. Każdy z nas inaczej może zareagować na dane wydarzenie, osobę czy zmiany dziejące się na przestrzeni. 

Najciekawsze w jest to, że nie zauważamy czegoś co jest całkowicie kompatybilne z nami. Ja np. nie potrafię odróżnić chaosu, moja struktura nie lubi wpadać w schematy, jest więc chaotyczna. Dopóki kilka osób nie zwróciło mi uwagi na mój wewnętrzny chaos, nigdy bym go nie zauważyła. Zawsze uważałam, że to jest po prostu pragnienie różnorodności.

…widzę ten sam świat…

Na ostatnim webinarze My Inigo mogliśmy zauważyć odmienny sposób postrzegania rzeczywistości przez każdego z nas. Większość zebranych doświadcza ostatnio niesamowitego rozgardiaszu życiowego. Każdy jednak w swój wyjątkowy sposób. Pojawiają się problemy znikąd, ludzie się dziwnie zachowują, powstają kłótnie, każdy ma problemy z koncentracją itp. 

Ja jednak nic takiego nie zauważyłam, u mnie jest ostatnio idealnie….mogłoby tak być cały czas 🙂 Jest to jedynie moje subiektywne wrażenie, gdybym nie dostała informacji, jak wygląda ostatnio przestrzeń nawet bym tego chaosu nie zauważyła. Tak właśnie działa umysł, patrzy na świat praktycznie tylko swoim sposobem myślenia. Dlatego czasem jest tak trudno zrozumieć czemu zostawiła nas „druga połówka”, objechał szef czy obraziła się koleżanka. 

… ale inaczej niż każdy z was…

Na odmienną percepcję wpływa także zjawisko impresji. Jest to bazowe „narzędzie” przez które nasza istota bada rzeczywistość. Impresja jest to subiektywne wrażenie na temat czegokolwiek, określa ona czy coś się nam podoba czy nie. Ten prosty mechanizm zarządza praktycznie każdym z naszych wyborów. Nie wybierzemy czegoś co będzie z nami nie spójne, ponieważ będziemy to uważać za „brzydkie”. Nie chcemy posiadać, ani otaczać się brzydkimi rzeczami, a więc wybierzemy jedynie to co dla nas ładne. Oczywiście to co ładne dla jednej osoby, może być brzydkie dla innej. Dlatego impresja jest czysto subiektywna. Z tego powodu tak ważna jest ocena otoczenia. Dzięki niej możemy dowiedzieć się co nam się podoba w naszym otoczeniu, a co wymaga zmian. Możemy też „zajrzeć” do przyczyn naszych wyborów. 

Aby wzmocnić naszą umiejętność impresji warto:

Ocenić otoczenie
Wybrać kilka rzeczy, wydarzeń, lub osób z naszego otoczenia i zastanowić się jakie wrażenie na nas wywierają, jaki mamy do nich stosunek (pozytywny, negatywny, może pojawi się jakaś emocja, wspomnienie?).

Zbadać czynniki pierwsze decyzji
Rozbić sobie na czynniki pierwsze przyczyny kilku naszych kluczowych decyzji życiowych. Czemu wybraliśmy jedną opcję, a nie drugą. Aby to zrobić zadajemy pytania takie jak dlaczego, po co, co wtedy robiliśmy, jaki był nasz stan emocjonalny itp. Zadajemy te pytania tak długo, aż nie poczujemy, że doszliśmy do sedna sprawy, a dalsze pytania są bezcelowe.
Np. Bolą mnie plecy -> Pochylam się pracując przy komputerze -> Chce, aby wszystko było idealnie wykonane -> Poczucie niskiej wartości i lęk związany z odrzuceniem.

Zagrać w skojarzenia
Impresja to także skojarzenia. Gra, którą możesz pamiętać z dzieciństwa jest dobrym narzędziem do ćwiczenia impresji. Patrząc na coś, pomyśl o 5 – 10 skojarzeniach, które Ci się nasuwają. Polecam także grę planszową „Dixit” 🙂 Bazuje właśnie na skojarzeniach. 

Piękno świata

Nasze różnice, wpływają na piękno naszego świata. Każda istota co innego uważa za ważne i na czym innym pragnie się skupić. Wprowadza to coraz to nowe algorytmy i zmiany. Każdy chce żyć w idealnie pięknej rzeczywistości…jednak dla każdego to piękno ma inną postać. 

A jak ty widzisz świat? Jaka byłaby dla Ciebie idealna rzeczywistość?

Grafika: unsplash.com
Źródła: https://myinigo.pl/zapisy-na-spotkanie-on-line/
My inigo LTD Monika Rajska 
Wiedza własna

Advertisements