security-1163108_1280

Każdego dnia przez nas umysł przelatują tysiące tematów. Niektóre z nich wykreowaliśmy sami, inne dotyczą osób w naszym otoczeniu. Czemu niektóre tematy są tak niechętnie poruszane, wręcz banowane za każdym razem, gdy ktoś o nich wspomni? Czym tak w zasadzie jest tabu? Czy jest naszym własnym dziełem?

Siła komfortu

Tabu powstaje, gdy nasz umysł napotyka temat, który jest dla niego wyjątkowo nie komfortowy. Może zahaczać o jakieś lęki, traumy czy negatywne emocje. 

Od strony socjologicznej jest to powszechny zakaz wykonywania danej czynności, lub poruszania danego tematu. Chroni integralność społeczeństwa, którego dotyczy, może jednak hamować zmiany. Ciekawe jest, że to co dla jednych będzie tematem tabu, inni mogą uważać za zwykły, lub nawet ciekawy temat do rozmowy.

Tworzenie iluzji

Dokładniej przyglądając się genezie tabu, zauważymy, że powstaje przez:

  1. Brak wiedzy

Boimy się wszystkiego co nieznane, ponieważ umysł nie posiada odpowiednich algorytmów by właściwie rozpoznać to z czym się stykamy (Patrz artykuł o potędze wiedzy). Ten lęk tworzy sferę tematów, którymi niechętnie poświęcamy swoją uwagę. Gdybyśmy musieli złamać jakieś tabu, dobrym pomysłem byłaby edukacja w zakresie danego tematu. (Prawdopodobnie dlatego właśnie zaczęto uczyć o edukacji seksualnej).

  1. Niechęć do zmiany swoich paradygmatów

Interesująca jest nasza reakcja na złamanie tabu. Możemy zareagować lękiem, kpiną, odsunięciem danej istoty, lub nawet gniewem. Ktoś łamiąc tabu (czyli de facto uważając dany temat za standardowy) niszczy nasz obraz rzeczywistości. Nasze umysły bardzo nie lubią kiedy im się pokazuje błędy w rozumowaniu. Najczęściej odrzucają w ich mniemaniu „błędny” fragment rzeczywistości, nie chcąc wykonać ruchu w kierunku zmiany.

  1. Kontrolę społeczeństwa

Tabu może być stosowane także jako kontrola społeczeństwa. Reguluje jakim tematom możemy poświęcać uwagę, a jakich unikać. Nawet jeśli ktoś się wyrwie z okowów kontroli, będzie mu ciężko przekazać pozostałym prawdę. Jest to mechanizm idealnie wykorzystujący nasz lęk przed zmianą i chęć ciągłej stabilności. 

Równowaga to podstawa

Każdy z nas posiada tematy tabu. Wynika to z różnej budowy naszych umysłów, różnego poziomu świadomości i odmiennej ścieżki ewolucyjnej. Jeśli nasze tabu nie rozrosło się do poziomu fobii czy fiksacji, nie jest groźne.

Właściwa reakcja

Gdy napotkamy na sytuacje, podczas której złamaliśmy tabu, nasze otoczenie może zareagować bardzo gwałtownie. Te umysły będą za wszelką cenę broniły swojej strefy komfortu. 

W tej sytuacji możemy zachować się na kilka sposobów:

  • Poinformować, że nie wiedzieliśmy, że łamiemy jakieś normy społeczne.
  • Nie drążyć dalej tematu, tylko starać się powoli edukować. Delikatnie i subtelnie, by nie włączyła się reakcja obronna.
  • Odpuścić temat, wiedząc, że każdy z nas jest inny. Może nie nadszedł jeszcze czas by łamać dane tabu. Na siłę nikogo nie przekonamy do naszego sposobu myślenia.


Jak ty reagujesz na łamanie „zmowy milczenia”?

Grafika:
pixabay.com
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tabu
J. Rajska, J. Czapiewski, M. Rajska, „Między chaosem, a świadomością – Hiperfizyka”, wyd I, Gdynia 2011
Wiedza własna 

Advertisements