sound-1781569_1280

Muzyka…Stale jej słuchamy…W podróży, w samochodzie, w pracy, w domu…by zasnąć, by się obudzić. Czemu ten zbiór dźwięków i nut jest dla nas tak ważny? Czy coś nam daje? A co jeśli muzyka jaką słuchamy jest powiązana z tym kim jesteśmy, lub jacy możemy się stać?

Poczuj rytm

W każdym utworze zatopiona jest informacja. Najczęściej odbieramy ją jako nastrój muzyczny, lub wrażenie czy muzyka nam się podoba czy nie. Można jednak pójść dalej, każdy utwór niesie za sobą jakieś wrażenie (emocje), która trafia do wybranego grona odbiorców. Disco Polo, Metalu czy muzyki klasycznej będą słuchały osoby o diametralnie innej osobowości i podejściu do życia.

Kanał schematu

Warsztaty na których ostatnio byłam widocznie otworzyły mi kolejny kanał empatii. Zaczęłam mocniej odczuwać muzykę. Skłoniło mnie to do przyjrzenia się niektórym piosenkom i stacjom radiowym, których zazwyczaj słuchałam.

Zauważyłam, że poza playlistą powiela się tam pewien schemat przekazu.

1. Miłość

Miłość jest wszechobecna w radiu, myślę, że to przez przywiązanie Ziemian do niej. Pojawia się głównie w formie nieszczęśliwej miłości, poszukiwania tej „jedynej najpiękniejszej” idealnej miłości, lub miłości cielesnej.

Gdy podjęłam temat stałego napływu schematu nieszczęśliwej miłości wśród znajomych, dowiedziałam się, że takie piosenki niosą wiele emocji i każdy się z nimi może utożsamić. Nie wiem zupełnie co może mi dać wypominanie starych czasów i nieudanych związków. Wydaje mi się, że to może być jeden z programów matriksa – słucha,j przeżywaj i jednocz się w bólu.

2. Ból istnienia

Przekazuje to jak ciężkie jest życie, ile trudu potrzeba, by je przeżyć. Ponadto pojawia się też motyw tego, że wszyscy są niewdzięczni, a my znów uwikłaliśmy się w kolejny problem (spowodowany tym, że nic o sobie nie wiemy i nie pracujemy nad naszymi wadami).

3. Motywacja

Utwory, które mają nam podarować światełko w ciemnym tunelu, pokazać, że nie jest tak tragicznie, może być lepiej, pocieszyć.

4. Brak treści

Niektóre piosenki są puste…. niosą ze sobą jedynie dźwięk. Nie mają w sobie żadnych emocji, lub jeśli jednak je posiadają to bardzo płytkie jak np. problemy pierwszego świata, dobra laska (czy facet :)), dużo kasy, sława. Są to piosenki popularne wśród większości naszego społeczeństwa, lekkie, nie skłaniające do niczego, nagrywane przez gwiazdki Hollywood lub Youtuba. Często tego typu piosenki nie są grane na instrumentach, a uatrakcyjniane elektronicznie.

5. Fiesta

Jest to typ piosenek, z których emanuje pragnienie imprezy, zabawy, fiesty. Proste, lekkie, łatwe i przyjemne. Czasem fajnie się ich słucha, od razu chce się iść na imprezę 🙂 Jedynie nadmiar piosenek tego typu może szkodzić.

5. Absencja radości

Niewielka ilość muzyki puszczanej w radiu, niesie ze sobą radość, szczęście, beztroskę.
Może nie mam szczęścia do stacji radiowych i playlist, nie jest to jednak pojedynczy przypadek…. może coś jest na rzeczy. Jak myślisz?

Manipulacja dźwiękowa?

Pisałam kiedyś już o solfeggio, oraz o tym, że częstotliwość w jakiej słuchamy muzyki została sztucznie zawyżona. Powoduje ona u nas rywalizację, konsumpcjonizm i brak refleksji nad czymkolwiek. Tak samo jak częstotliwość, tak słowa i melodia mogą wpływać na nasz nastrój i percepcję rzeczywistości. Jak cały dzień będziemy słuchać depresyjnej muzyki, to pod koniec dnia nie będziemy czuć się szczęśliwi. To właśnie przez to, że zespoiliśmy się z nastrojem słuchanych dźwięków.

Nastrój w służbie dobra

Odczuć płynących z muzyki możemy używać także w korzystny dla nas sposób. Muzyka, relaksacyjna, ta do słuchania przed snem, czy dająca powera przed treningiem skutecznie może pomóc naszemu umysłowi osiągnąć stan emocjonalny jakiego potrzebujemy w danej chwili.

Słuchaj muzyki świadomie, sam wybieraj z jakim schematem chcesz się zidentyfikować!

Źródła:
vibrationallife.wordpress.com/2018/02/28/zostan-inzynierem-przestrzeni-wszechswiata/ vibrationallife.wordpress.com/2017/10/25/medytuje-a-wiec-mnie-nie-ma-czesc-i-i-ii/
Rozmyślenia własne
Grafika: pixabay.com

Advertisements